19 Nisan 2019 Cuma

Kahramanmaraş'ta telefonla dolandırıcılık operasyonu

ZMO, Sebze ve Meyvelerde İlaç Kalıntılarına Dikkat Çekti

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarına dikkat çekti.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 17:34
 ZMO, Sebze ve Meyvelerde İlaç Kalıntılarına Dikkat Çekti

ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, tarım ilaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında, özellikle sebze ve meyvelerde zararlılarla mücadele de kullanılan insektisitlerin bitkilere uygulandıktan sonra bekleme sürelerine dikkat edilerek hasat edilip pazarlarda satılması gerektiğini söyledi.  

Kış aylarında seralarda üretilen domates, biber ve salatalık gibi sebzelerin tüketildiğini, yaz aylarında ise insanların tarlada yetiştirilen sebzeler konserve, kurutma, sos vb. çeşitli saklama yöntemleri ile kullanarak kış aylarında yemek için hazırladıklarını söyleyen Başkan Dumlupınar, ilaç kalıntılarının sebze ve meyve hallerinde İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince düzenli olarak denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle domateste tuta yani domates güvesi, salatalıkta beyazsinek gibi zararlılar için çok sık ilaçlama yapıldığını, İnsanlarımızın, genetiği değiştirilmiş organizmalar, hibrit çeşitler ve hormon kullanımına verdikleri tepkinin çok daha fazlasının tarım ilaç kalıntılarına verilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Dumlupınar: “Tarım ilaçlarının kullanımının zararlı eşik seviyeleri gözetilerek yapılması, ilaçlama ile hasat zamanı arasındaki bekleme sürelerine dikkat edilmesi, ilaç kalıntı denetimlerinin sıklaştırılması ve rutin hale getirilmesi insan ve çevre sağlığımız açısından son derece önemlidir” dedi ve halkımızın da bu konuda duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

kahramanmarashaberi.com

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV